Küçük Yatırımcılar İçin İş Fikirleri

Gittikçe zorlaşan yaşam standartlarında bireyler gelir elde etmenin alternatif yollarını aramakla birlikte yatırım yaparak elinde bulunan kıymetleri değerlendirmek istemektedir. Bu noktada yatırımı sadece büyük ölçekli bir işlem olarak algılamanın aksine bireylerin ellerinde bulunan küçük miktardaki yatırımları da değerlendirmeleri ve bundan gelir elde etmeleri mümkündür. Küçük yatırımcı olmak için:

  • Bireylerin para miktarını önemsemeden, küçük ya da büyük meblağlarda birikim yapmaya başlaması gerekmektedir.
  • Kısa vadede hemen gelir getirecek yemek sektörü, çiğköfte sektöründe bayilikler gibi alanlara yatırım yapılabilmektedir.
  • Uzun vadede ise gerçekten kârlı işlere yatırım yapılmalıdır.
  • Finans ve yatırım haberleri takip edilerek gündem oluşturulmalıdır.
  • Sermayeyi büyüterek getiriyi arttıracak şekilde anlaşmalar yapılabilmektedir.

Önemli Hususları İle Küçük Yatırımcılar İçin İş Fikirleri

Küçük yatırımcıların, birikimlerini uzun vadede elde ettiklerinden büyük yatırımcılara daha dikkatli ve temkinli davranmaları gerekmektedir. Bu sebeple:

  • Karşılaşılan her yüksek kazanç imkanından araştırılmadan yararlanmamalı,
  • Risk ve kazanç faktörü iyi hesaplanmalı,
  • Öncelikle küçük yatırımlarla kısa vadeli getiri düşünün.

Öneriler dikkate alındığında başta kendi iş yerini açma gibi birçok iş imkânı da yatırımcılara sunulan fırsatlar arasında yer alacaktır. Yatırımcılar bu noktada kendi işletmelerini açarak yatırımlarının getirisini büyütmekle birlikte günümüzde baharat sektöründe bayilikler, kafe ve restoran işletmeciliği gibi yemek sektörü tabanlı yatırımlarda bulunarak hem kendi iş yerine sahip olma hem de uzun vadede kârlı bir getiri elde etme olanağına sahip olacaklardır.

Küçük Yatırımcılar İçin İş Fikirleri Ve Yatırım Önerileri

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler az miktarda yatırım ile kurulmakta ve küçük yatırımcılara uzun vadede gelir ve kâr elde etme imkânı sunmaktadır. Yatırımcılar İşkur, Kosgeb ve anlaşmalı bankalara başvurarak yatırımlarını az maliyetle büyüterek ve kendi iş yerlerini açabilmektedir. Yatırımcıların ayrıca iş yeri seçimi yaparken kâr ve getirisi yüksek olan bir sektör seçmeleri de gerekli olmaktadır. Zira diğer türlü yatırımlarını kaybetme riskleri de bulunmakla birlikte günümüzde birçok küçük ya da büyük yatırımcı yeni sektörlere açılmakta olup bu sektörler başta gıda alanında olmak üzere baharat sektöründe bayilikler alma, giyim sektöründe küçük butik dükkanlar açma gibi farklı iş fikirleri olarak sayılabilmektedir.

Leave a Reply