İnternet Âlemini Kasıp Kavuran Bitcoin

İnternet bulunuşundan kısa bir süre sonra hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri haline geldi. Her evde, işte hatta her elektronik cihazda bulunan internet ağı sayesinde istenilen yerden, istenilen ortamdan ulaşmak istediğimiz bilgiye erişmek artık çok kolay bir hale gelmiştir. Bu ağ zaman içerisinde gelişip hayatımızı yönlendirmeye başlamıştır. Artık insanlar oturdukları yerden sadece internet bağlantısının yeterli olduğu şartlarda çalışıp para kazanır hale gelmiştir. İnternetten para kazanmak, yollarından biri olan bitcoin bir sanal para birimidir. Peki, nedir bu Bitcoin?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin; elektronik ortamda yapılmış ve tekrar elektronik ortamda elde edilebilen dijital bir para birimi olarak adlandırılır. Merkezi olarak olmadığı için herhangi bir kişi, kurum veya kuruluş olarak kontrol altında değildir.

 

Bitcoinler euro ya da dolar gibi banknotlar halinde basılan para birimleri değildirler. Bitcoin alındığında kullanılan sitenin oluşturduğu cüzdanın içersinde durur. Bitcoin satmak için karar verildiğinde ise sitenin yönettiği BTC piyasa fiyatından satılır. Daha sonra TL hesabına çevirilebilir. Bitcoin’i diğer para birimlerinden ayıran en özellik şudur ki, para otoritelerinin ve hükümetlerinin Bitcoin üzerinde hiç bir hâkimiyeti yoktur. Çünkü Bitcoin, herhagi bir hükümetin kontrolü içerisinde değil, bitcoin kendi ağının kontrolü ile üretilmektedir. Bitcoini daha iyi anlayabilmek için;

  • Bitcoin bağımsız olarak yapılan para birimidir.
  • Bitcoin kullanıcı işlemlerinde anonimdir.
  • Bitcoin’de işlemler herkes tarafından incelenebilir.
  • Bitcoin hesap kurulumu oldukça basit bir şekildedir.
  • Bitcoin’ de yapılan herhangi bir işlemde işlem iptali yoktur.

Leave a Reply