Esbis Sistemi Üzerinden Yapılabilecekler

Esbis Sistemi Üzerinden Yapılabilecekler

Bu yazımızda “ESBİS Nedir?”, “ESBİS’in amacı nedir?, “ESBİS üzerinden hangi işlemler yapılır?” sorularının yanıtlarını bulabilir; sicil müdürlüklerinin, esnaf odaların, esnaf ve sanatkarların, federasyonların ve esnaf birliklerinin hayatını kolaylaştıran ESBİS hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ESBİS Nedir?

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi; kısaca ESBİS sanatkarların ve esnafların sicil işlemlerini ve meslek kuruluşları ile ilgili ihtiyaç duydukları tüm işlemleri online olarak gerçekleştirmeleri amacıyla hayata geçirilen bir sistemdir. 21 Haziran 2015 tarihinden itibaren Türkiye’de kayıtlı tüm esnaf ve sanatkarların sicil bilgileri ESBİS üzerinde tutulmaya başlanmıştır. ESBİS sistemine e-devlet üzerinden ulaşılabilir. Aynı zamanda “esbis.gtb.gov.tr” adresi de kullanıcıları doğrudan sisteme yönlendirilecektir.

ESBİS’in Amacı Nedir?

ESBİS platformunun birden fazla amacı vardır. Birçok fayda sağlayan bu online platform sayesinde istatistiki veriler toplanabilmekte ve esnaflar ile ilgili politikalar sağlıklı bir şekilde belirlenebilmektedir. Esnafların ve sanatkarların sicil işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesine ve maliyetlerin azaltılmasına da yardımcı olan ESBİS; esnafların ve sanatkarların meslek kuruluşları ile ilgili bilgilere doğrudan ulaşmaları açısından da önem arz etmektedir.

ESBİS Üzerinden Yapılabilen İşlemler

Esbis üzerinden yapılabilecek işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • 81 ilde kurulu esnaf ve sanatkarlar sicil müdürlükleri ticari faaliyete başlayan, ticari durumunda değişiklik olan veya ticari faaliyetlerini sonlandıran esnaf ve sanatkarların tescil, tadil ve terkin işlemlerini ESBİS üzerinden yapabilirler.
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazeteci ESBİS üzerinden online olarak yayımlandığı için sicil müdürlüklerinde gerçekleştirilen işlemler bu platformdan takip edilebilir.
  • Esnaf ve sanatkarların nüfus, ikametgah ve vergi bilgileri sistem üzerinden online olarak doğrulanabilir, belge isteme gereksinimi ortadan kalkar.
  • Esnaf ve sanatkarlar sistem üzerinden meslek kuruluşları ile ilgili en güncel raporlamaları yapabilir; il ve ilçelerdeki esnaf sayılarını öğrenebilir, esnaf kuruluşlarının genel kurul bilgilerini inceleyebilir ve istatistiklere erişim sağlanabilir.

E-Devlet Üzerinden ESBİS Girişi

Esnaf ve sanatkarlar ESBİS sistemi girişini E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. Bunun için ilk olarak sistemde kimlik doğrulamaları ve Ticaret Bakanlığı hizmetlerini görüntülemeleri gerekir.

E-Devlet üzerinden ESBİS sistemine girmek isteyenlerin ESNAF ve SANATKARLAR BİLGİ SİSTEMİ (ESBİS) linkine tıklamaları yeterlidir.

Leave a Reply