10.000 Lira Sermaye ile Kendi İşini Kurmak

10.000 Lira Sermaye ile Kendi İşini Kurmak

Girişimcilik kariyerinize start vermek istiyor ancak sermaye yetersizliği nedeniyle kendinize engel oluyorsanız; kendi işinizi kurmak için çok yüksek rakamlara ihtiyacınız olmadığını bilmelisiniz.

Her bütçeye uygun iş fikirleri her yıl yüzlerce başarılı girişimci tarafından hayata geçiriliyor. Elbette kazançlar her zaman yüksek olmuyor ancak fark yaratabilenler yollarına başarılarını katlayarak devam edebiliyor. Bu yazımızda 10 bin TL sermaye ile hayata geçirilebilecek iş fikirleri örnekleri bulabilirsiniz.

Bayilik Alabilirsiniz

10 bin TL sermayeniz varsa bayilik veren firmalar tarafından yayımlanan ilanlara göz gezdirebilirsiniz. Ücretsiz bayilik verenler kadar düşük franchise bedeli beklentileri olanların da piyasadan talep beklediğini göreceksiniz. “10 bin TL ile bayilik alınır mı?” demeyin; bu fiyat aralığında otomat bayilikleri, çiğ köfte bayilikleri, araç bakım ürünleri bayilikleri ve solucan gübresi bayilikleri gibi farklı alternatifleri bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Hayallerinizdeki iş fikri bayilik almak olmasa bile bayilik alarak birikimlerinizi çoğaltıp asıl hedefinize yönlenebilirsiniz.

İstiridye Mantarı Yetiştirebilirsiniz

Az sermaye ile yapılabilecek iş fikirleri arasında istiridye mantarı yetiştiriciliği de yer almaktadır. 100 metrekarelik bir alan için yaklaşık 15 bin TL tutarında sermaye gerekse de bu işi yapmak için daha küçük alanları da tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 20 – 30 m2 bir yer bulduğunuzda istiridye mantarı yetiştiriciliğine cebinizdeki 10 bin TL sermaye ile kolaylıkla başlayabilirsiniz.

Büfe Açmak

Her ne kadar cafeler ana caddeleri istila etse ve geniş bir hedef kitlesini kendisine çekse de büfelerin yerini alamıyor. Büfeler pratiklikleri ve amaca yönelik olmaları ile kısıtlı vakitleri olan kişileri kendisine çekiyor. İşlek caddelerde küçük bir yer bulduğunuz ve gerekli izinleri aldığınız takdirde siz de büfe açarak sermayenizi değerlendirip kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Bir de güler yüzünüzü müşterilerinizden eksik etmezseniz kazançlarınızı stabil hale getirebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Yapabilirsiniz

Mevcutta bir fotoğraf makineniz varsa sıfır sermaye ile fotoğrafçılığa başlayabilirsiniz. Cep telefonunuzun modeli net fotoğraflar çekmeye yeterliyse ilk etapta fotoğraf makinesi dahi almadan kazançlarınızı yükseltebilirsiniz. Özel organizasyonlarda, partilerde, mezuniyetlerde, nikahlarda fotoğraf çekebilir; ya da çektiğiniz fotoğrafları stok sitelere yükleyip satarak gelir elde edebilirsiniz.

Leave a Reply